ארונות קודש

ארונות קודש

ארון קודש הוא אחד הפריטים החשובים ביותר בבית הכנסת וב"גילופי מלכות" נותנים לפריט הזה את הכבוד הראוי לו. כשם שאדריכל הנכנס לבית רואה את התמונה הגדולה ולתוכה משלב את הפרטים הקטנים, כמו רהיטים, צבעים, בדים ועוד – כך מתייחס צוות המפעל לתהליך גילוף ארון הקודש. הם מנסים להבין את סוג בית הכנסת אליו יכנס הפריט, שואלים מי יהיו המתפללים ומה האווירה הרצויה, עובדים על להכין פריט שיהיה מלאכת מחשבת, לא רק בעיצוב שלו, אלא גם בבחירת הצבעים והפרטים, סוגי הגילופים, גודל הארון והתאמתו לחוויה הכללית בבית הכנסת.

סוגים של ארונות קודש

לאורך השנים חלה התפתחות בבניית ארונות קודש, בתי הכנסת גדלו, החומרים וצורות הבנייה השתנו והגילופים הלכו והתפתחו. כיום, יש שני סוגים של ארונות קודש שבדרך כלל ניתן לראות בבתי כנסת. הסוג הראשון הוא ארון שהוא בעצם גומחה בתוך קיר בית הכנסת שנסגרת באמצעות דלתות המקובעות אליה. הסוג השני הוא ארון העשוי כולו מעץ, אשר ממוקם צמוד לקיר בית הכנסת את שניהם אנחנו יכולים לעצב ולבנות בעיצוב מרהיב ומעץ מלא .

ארון מא' ועד ת'

לפני שהצוות מתחיל בייצור הרהיט הוא מביטי על מספר שיקולים; המקום שיש לארון בבית הכנסת כלומר- גודל הארון הרצוי, רוחב, גובה ועומק הארון הכל בהתאמה מלאה עם אדריכל ומעצב פנים. כמו כן יבחרו את צבעי העץ אשר הם מתאימים לשאר הצבעים בבית הכנסת, סוגי הגילופים האפשריים לפי בחירת הלקוח, כתר ארון הקודש הרצוי ועוד. הצוות מבקש לדעת שהמתפלל הבא שיכנס לבית הכנסת ירגיש שארון הקודש שגולף בעבודת יד ובחרדת קודש כמו נולד להיות שייך לחלל בית הכנסת ותחושת הקדושה תלווה אותו גם לאחר התפילה.